AUTODOC FORUM / Συζητήσεις για αυτοκίνητα με βάση τη μάρκα / OPEL / Η άποψη σας για τη διάρκεια ζωής του κινητήρα του opel corsa μετατροπή υγραεριο

Επιστροφή στα θέματα

Η άποψη σας για τη διάρκεια ζωής του κινητήρα του opel corsa μετατροπή υγραεριο
OPEL Corsa D Hatchback (S07)

  • OPEL Corsa D Hatchback (S07) 1.4 (L08, L68)
    @user_690658 Dec 01, 2021
    Μέλος
    Ειμαι κάτοχος ενός opel corsa το αγόρασα καινουργειο από την αντιπροσωπεία της Opel στη Καλαμάτα την 31/10/2008. Κωδικός κινητήρα z14XEP κυβικά 1364 τύπος S-D. Στα 45.000 Χ/Ω το μετέτρεψα σε υγραέριο με το σύστημα GFI το 2011 η μετατροπή στη αρχή δε πήγε καλά ο κινητήρας δε λειτουργούσε καλά μετά από επανέλεγχος ο εγκαταστατης μου είπε ότι υπήρχε ένας χαλασμένο μπεκ υγραερίου και αφού έγινε αλλαγή λύθηκε το πρόβλημα .Πολλές φορές είχα παρατηρήσει ότι όταν κινουμουν σε μια μεγάλη διαδρομή Αθήνα Καλαμάτα όταν ξεπερνούσα τα 130 Χ/Ω μου έβγαζε ένδειξη του κλειδιού μετά κινητήρα το αυτοκίνητο μύριζε καύσιμο και αφού σταματούσα το γύριζα σε βενζίνη σταματούσε αυτή η δυσλειτουργία πήγαινα συνεργείο τη αλλαγή μέρα μου εσβυναν τη ένδειξη και όλα καλά . Σε αυτό το διάστημα άλλαξα μέχρι σήμερα 3 φορές τρόμπα Βενζινης , δυναμό , πολλαπλασιαστη στα 200.000.χ/Ω . Πρόσφατα από Σεπτέμβρη του 2021 το όχημα άρχισε πάλι να.μη λειτουργεί σωστά στο υγραέριο ένδειξη κλειδιού.και κινητήρα η μηχανή ρεταρε ενώ στη βενζίνη.δουλευε καλά .Το πήγα στο εγκαταστατη υγραερίου και μου είπε πως είχε θέμα ο πνεύμονας του υγραεριου και για αυτό το λόγο μάλλον παρουσίαζε αυτή τη δυσλειτουργία .Το όχημα παρεπιμπτωντος ούτε λάδια καίει ούτε αφρό έχει μουστάρδα στο καπάκι του λαδιού απλά έχει μια διαροη νερου στο δοχείο παραφλου . Πήγα σε άλλο εγκαταστατη ειδε.το όχημα μου είπε ότι ο κινητήρας είναι μια χαρά στη συμπίεση και το πρόβλημα οφείλεται στο τρίτο μπεκ ψεκασμού του υγραεριου με επεισε αλλάξαμε πολλά.πραγματα στην εγκατάσταση εγκέφαλος king μπεκ υγραερίου και γενικά ότι πιστεύει αυτός.οτι χρειαζεται για να παρεμβαίνει στο υγραέριο η διαροη του νερού Παρ ότι ύπαρκτη μου είπε ότι δεν υπάρχει .Το όχημα από τα 207.500 έως σήμερα 209.000 λειτουργεί μια χαρά τόσο σε υγραέριο όσο και σε βενζίνη . Πήγα σε άλλο μηχανικό να δούμε γιατί χάνει το παραφλου ο καινουργειος μηχανικος διαπίστωσε ρωγμή στο δοχείο παραφλου και αλλάξαμε το δοχείο και το παραφλου .Η στάθμη του παραφλου έπεσε και ξανά πήγα στο μηχανικό να το συμπληρώσει και μου είπε είναι φυσιολογικό γιατί έκατσε .Τώρα το παρακολουθώ . Θα ήθελα να ρωτήσω τη άποψη σας οι φθορές που έχω πάθει είναι φυσιολογικές για τα χρόνια και χιλιόμετρα μου; Ο κινητήρας του κορσα αντέχει το υγραέριο και κατά μέσο όρο πόσα χιλιόμετρα μπορεί να μου βγάλει ;
    Απάντηση

    Ξεκίνησε

    01.12.21

    Τελευταία απάντηση

    01.12.21

    Απαντήσεις

    0

    Προβολές

    574

Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να απαντήσουν

Εγκαταστήστε το AUTODOC CLUB app!

Ο προσωπικός διαχειριστής εξόδων του αυτοκινήτου σας, συμβουλές συντήρησης, υπενθυμίσεις για επερχόμενες συναντήσεις και διαστήματα συντήρησης, οδηγίες επισκευής ΚΑΝΤΟ-MΟΝΟΣ-ΣΟΥ- όλα αυτά στο τηλέφωνό σας.

Autodoc CLUB app qr-code
Σάρωση

Για να κατεβάσετε το app:

  • σκανάρετε τον κωδικό QR
  • λήψη από το App Store
  • λήψη από το Google Play
Autodoc CLUB App icon