AUTODOC FORUM / Συζητήσεις για αυτοκίνητα με βάση τη μάρκα / CITROËN / Αντικατάσταση μπεκ ή καθαρισμός;

Επιστροφή στα θέματα

Αντικατάσταση μπεκ ή καθαρισμός;
CITROËN C2

  • @user_1941637 Oct 18, 2023
    Μέλος
    Γεια σας.
    Έχω ένα citroen (diesel) του 2006. Εδώ και κάποιο καιρό και ενώ βρίσκομαι εν κινήσει ξαφνικά χαμηλώνουν οι στροφές μέχρι λίγο πριν σβήσει και ξανά στο δευτερόλεπτο ανεβάζει πάλι στροφές απότομα (ουσιαστικά είναι σαν να πατιέται το φρένο και αμέσως μετά το γκάζι από μόνα τους). Κάποιες φορές μάλιστα μου έχει σβήσει εν κινήσει αλλά μόλις γυρνάω τη μίζα παίρνει αμέσως μπροστά κανονικά. Πηγαίνοντας στο συνεργείο μου βρήκαν ότι το ΄να από τα τέσσερα μπεκ έχει σταματήσει να λειτουργεί. Είναι δυνατόν αυτό να είναι αποτέλεσμα μη καθαρισμού των μπεκ (το αγόρασα μεταχειρισμένο εδώ και τρία χρόνια και δεν τα έχω καθαρίσει ποτέ) ή πάει κατ’ευθείαν για αντικατάσταση; Και σε μία τέτοια περίπτωση τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου;
    Απάντηση

    Ξεκίνησε

    18.10.23

    Τελευταία απάντηση

    22.10.23

    Απαντήσεις

    2

    Προβολές

    92

  • CITROËN | C2 Hatchback (JM)
    @Τηλέμαχος Σιδέρης Oct 19, 2023
    Μέλος
    Γεια σου φίλε 
    Νομίζω ότι πρέπει να ελέγξεις όχι μόνο τα μπεκ αλλά και την αντλία καυσίμου· εάν χρησιμοποιείς καλό καύσιμο, δεν χρειάζεται να καθαρίσεις τίποτα.
    Απάντηση
    • @user_1941637 @Τηλέμαχος Σιδέρης Oct 22, 2023
      Μέλος
      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Καύσιμο βάζω BP Diesel Ultimate που θεωρώ ότι είναι το καλύτερο. Γενικότερα όμως πως μπορώ να ελέγξω την ποιότητα του καυσίμου;
      Απάντηση

Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να απαντήσουν

Εγκαταστήστε το AUTODOC CLUB app!

Ο προσωπικός διαχειριστής εξόδων του αυτοκινήτου σας, συμβουλές συντήρησης, υπενθυμίσεις για επερχόμενες συναντήσεις και διαστήματα συντήρησης, οδηγίες επισκευής ΚΑΝΤΟ-MΟΝΟΣ-ΣΟΥ- όλα αυτά στο τηλέφωνό σας.

Autodoc CLUB app qr-code
Σάρωση

Για να κατεβάσετε το app:

  • σκανάρετε τον κωδικό QR
  • λήψη από το App Store
  • λήψη από το Google Play
Autodoc CLUB App icon