AUTODOC FORUM / Συζητήσεις για αυτοκίνητα με βάση τη μάρκα / CITROËN / Κράτημα κινητήρα σε Citroen c3 2021 1,5 turbodiesel

Επιστροφή στα θέματα

Κράτημα κινητήρα σε Citroen c3 2021 1,5 turbodiesel
CITROËN C3 III (SX)

  • @user_2332188 Mar 14, 2024
    Μέλος
    Γεια σας
    Είμαι ιδιοκτήτης 1ο χέρι, ενός Citroen C3  III diesel και έχω κάνει 55.000 km.
    Χρησιμοποιώ αποκλειστικά καύσιμο BP diesel ULTIMATE από ένα πρατήριο μόνο.
    Ως πρόσθετο ADblue, χρησιμοποιώ αποκλειστικά το Clearnox της TOTAL.
    Τα service και αλλαγές λαδιού/φίλτρων έχουν γίνει στα προβλεπόμενα χιλιόμετρα στην αντιπροσωπεία όπως λέει ο κατασκευαστής, με εξαίρεση τις αλλαγές λαδιού που έχουν γίνει και ενδιάμεσες αλλαγές (ανά 10.000 km).
    Λιπαντικό TOTAL 0W20 όπως ορίζει ο κατασκευαστής.
    Μια φορά το μήνα τουλάχιστον οδηγώ το αυτοκίνητο σε εθνικό δρόμο με 4η και 3000 rpm για 10-15min για καθαρισμό του DPF φίλτρου.
    Εδώ και λίγα χιλιόμετρα, παρουσιάζει ενα κράτημα (κόψιμο) στιγμιαίο ακριβώς στις 1250rpm, κυρίως στην 1η & στην 2η ταχύτητα, όταν πατάω το γκάζι μέχρι 30%.
    Σε full πάτημα του γκαζιού (ή άνω του 30%)ΔΕΝ το κάνει.
    Είναι έντονα αισθητό κυρίως στην κίνηση όπου κινούμαι αργά με 1η ή 2α.
    Σημείωση: στην τελευταία επίσκεψη στην αντιπροσωπεία, έκαναν αναβάθμιση λογισμικού του κινητήρα, όπως μου είπαν.
    Μετά από την εν λόγω αναβάθμιση παρουσιάζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Η αντιπροσωπεία δεν δίνει κάποια συμβουλή, απλά μου έκλεισαν ένα ραντεβού 3 εβδομάδες μακριά..
    Η ερώτηση που έχω για σας, είναι κατά πόσο μπορεί να σχετίζεται αυτό με την αναβάθμιση λογισμικού ή αν μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο που ίσως αναδειχθεί σε σοβαρότερη βλάβη.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Απάντηση

    Ξεκίνησε

    14.03.24

    Τελευταία απάντηση

    14.03.24

    Απαντήσεις

    0

    Προβολές

    54

Μόνο οι εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να απαντήσουν

Εγκαταστήστε το AUTODOC CLUB app!

Ο προσωπικός διαχειριστής εξόδων του αυτοκινήτου σας, συμβουλές συντήρησης, υπενθυμίσεις για επερχόμενες συναντήσεις και διαστήματα συντήρησης, οδηγίες επισκευής ΚΑΝΤΟ-MΟΝΟΣ-ΣΟΥ- όλα αυτά στο τηλέφωνό σας.

Autodoc CLUB app qr-code
Σάρωση

Για να κατεβάσετε το app:

  • σκανάρετε τον κωδικό QR
  • λήψη από το App Store
  • λήψη από το Google Play
Autodoc CLUB App icon